היתר כניסה מחודשת לתושב חוזר (Reentry Permit)

תושב חוזר (בעל גרין קארד) אשר מבקש לשהות זמנית מחוץ לגבולות מדינת ארה"ב לתקופה ארוכה אך לא מעבר לשנתיים, רשאי להגיש בקשה להיתר כניסה מיוחד בשם Reentry Permit. היתר כניסה מחדש מאושר מאפשר לבעל הגרין קארד להיכנס ולצאת את גבולות מדינת ארה"ב על פי מידת הצורך, ללא חשש שהיעדרותו הממושכת תיתפרש כנטישת המעמד לשהות באופן קבוע במדינת ארה"ב. ההיתר נשלח לכתובת המופיעה בבקשה, אך אם התושב החוזר שוהה זמנית מחוץ לגבולות מדינת ארה"ב, למשל בישראל, אזי אישור הכניסה המיוחד ישלח לקונסוליה במדינה בה שוהה המבקש זמנית, והמבקש יכול לאסוף את האישור עצמאית או לבקש שישלח אליו לכתובת כלשהיא.

בעל גרין קארד הנכנס לארה"ב עשוי להיחקר ע"י רשויות ההגירה

על מנת להראות כמה זמן שהה מחוץ גבולות ארה"ב, או מתי לאחרונה יצא את גבולות ארה"ב. אם בעל המעמד שהה מחוץ לגבולות ארה"ב לתקופה העולה על חודשים, או אם הוא נוהג לצאת את גבולות ארה"ב לעיתים תכופות, יש סיכוי גבוה שיחקר לעניין שהותו הארוכה מחוץ לגבולות מדינת ארה"ב, או לעניין הנסיעות המרובות שלו – אלא אם כן יש בבעלותו היתר כניסה מיוחד תקף בזמן החקירה.

בעל מעמד השוהה תקופות ארוכות מחוץ לארה"ב או נוהג לצאת לנסיעות תכופות יבדק, ואם אין ראיות  לקשרים חזקים לארה"ב (כגון עבודה, משפחה, מגורים, מיסים, חשבונות, חשבונות בנק), יתכן שיוזהר שלא יאושרו לו כניסות נוספות ללא הצטיידות באישור כניסה מחדש. אף כי נטל ההוכחה כי המבקש אינו שוהה בארה"ב נופל על המדינה, היא מצליחה להרים את הנטל כאשר בעל המעמד רק מבקר בארה"ב מעת לעת, אינו מחזיק בעבודה, אינו בעל מגורים או בעל חשבונות או עסקים, ללא משפחה מיידית המתגוררת במדינה וכו.

למען הסר ספק, יודגש כי להבדיל מבעבר, קצין ההגירה יכול בקלות לבדוק את היסטורית הכניסות והיציאות של המבקר או התושב

המחשבה כי אין דרך לרשום יציאות של נוסעים מארה"ב היא למעשה מיתוס. אף כי רבים מאמינים כי אין רישום של יציאתם מארה"ב משום שכביכול אין בדיקה שלהם ע"י רשויות ההגירה ביציאתם, אין זה נכון. במשך שנים רבות עובדי חברות הטיסה המנפיקים כרטיסי עלייה למטוס היו אחראים לרשום את פרטי הנוסע ו/או להסיר טופס I-94 (תיעוד של אישור מבקר) מהדרכונים של מבקרי ארה"ב, מבלי להיבדק ע"י קצין הגירה. היום, טופס I-94 מתועד אלקטרונית, ובכל מצב הדרכון של הנוסע נבדק, נרשם ומתועד ע"י עובדי חברת התעופה בדלפק הכרטוס של חברת התעופה לפני היציאה מארה"ב. בימים אלו של אבטחה מוגברת, בייחוד בנמלים של נסיעה, האמונה כי כל תעודה לא תיבחן לפני שנוסע עולה על טיסה היא נאיבית.

לעיתים תכופות אנשים שואלים אם מעמד גרין קארד מצריך מגורים בארה"ב לכל אורך השנה. בד"כ, אנשים מחפשים תשובת כן או לא פשוטה, אך כפי שקורה ברוב במקרים בחיים, ובנושאי הגירה בפרט, לרוב אין תשובה חד משמעית לשאלתם.

גרין קארד הוא מונח שמשמש לשהייה חוקית בתחום מדינת ארה"ב. שהייה חוקית יוצאת מתוך נקודת הנחה כי התושב למעשה הינו בעל מרכז חיים בארה"ב, וכי בעל המעמד למעשה מתגורר בארה"ב. בד"כ לבעל גרין קארד יהיה בית ועבודה, מכונית, חברים, מנויים, חברויות, חשבונות וכו במקום מגוריו. חשבונות הבנק שלו יהיו פעילים, ונסיעותיו יהיו קצרות ולמטרת חופשה ועסקים, למרות שלמעשה הוא חופשי לנסוע. במקרים בהם המצב אינו כך, או במקרים בהם בעל המעמד שוהה תקופות ארוכות מחוץ לארה"ב ומשפחתו, עסקיו או עבודתו הינם מחוץ לגבולות ארה"ב, נקודת ההנחה היא כי למבקש אין כוונה אמיתית לשהות באופן קבוע בארה"ב. במקרים אלו, היתר כניסה מחודש יפריך את ההנחה הזו ויוכיח לקצין ההגירה בנקודת הכניסה שאין זה המקרה וכי הסיבה להיעדרותו של בעל המעמד נבחנה ע"י רשויות ההגירה ואושרה, כך שנטל ההוכחה נופל שוב על הרשויות.

חלק מהלקוחות שלי יטענו כי ישראל תמיד תיחשב לביתם אולם הם בוחרים לגרו בארהב, בעוד שלקוחות אחרים טוענים שביתם נמצא בארה"ב אך הם מעדיפים לגור בישראל. מרכז חיים ושהייה חוקית אינם תמיד הולכים יד ביד עם הטיעונים האלו. בעוד מרכז חיים עשוי להצביע על כוונה ע"י הגדרות משפטיות, בעיני רשויות ההגירה הכוונה הינה מגורים – מגורים פיסיים, אם כוונה להעתקה פיסית למגורים בארה"ב.

כאשר בעל הגרין קארד אינו מתכוון לנטוש את המעמד כתושב קבע בארה"ב ובו זמנית יש לו סיבה כשרה לשהות מחוץ לגבולות ארה"ב, יש צורך להגיש בקשה להיתר כניסה מחודש עם רשויות ההגירה. ניתן להגיש את הבקשה רק בארה"ב, אך המבקש צריך לשהות בארה"ב בזמן הגשת הבקשה ולהשלים בדיקה ביומטרית לפני יציאתו מארה"ב (או לשוב לעבור את הבדיקה) לפני שהבקשה מעובדת.

למידע נוסף או סיוע בהגשת בקשת Reentry Permit, צרו קשר.