דיני ירושה

ככלל, אדם עובד כל חייו כדי לפרנס את עצמו ואת משפחתו עד סוף ימי חייו ואך בתקווה שיוכל להמשיך ולעזור בדרך שלו לאחר מותו. כדי להבטיח כי לאחר דיני ירושהפטירתו חלוקת רכושו יבוצע כרצונו בין יקיריו או לכל אדם אשר יחפוץ ביוקרו, רצוי מאוד כי יערוך צוואה ברורה, נהירה וכשרה באמצעות עורך דין המתמחה בדיני ירושה.

 

 

איך נקבעת הירושה

ישנם מצבים בהם צבר אדם רכוש במהלך חייו וחלוקתו בהתאם לרצונו אינו מסובך במיוחד אם מדובר בבית ו/או בחסכונות למיניהם ואם רצונו של האדם הוא שתתבצע חלוקה שווה בין שאיריו (אשתו וילדיו לדוגמה) – ויש מצבים בהם היורש צבר נכסים רבים במשך חייו: כגון עסקים, נדל"ן, מניות והשקעות רבות בארץ ובחו"ל. החלוקה במקרים כאלה עשויים להיות מורכבת יותר ולעיתים ובפרט אם מדובר בנכסים בחו"ל בבעלותו של היורש או אם מדובר ביורש שהתגורר שנים רבות במדינה זרה ורוב נכסיו נמצאים בחו"ל.  יכול להיות והיורש ביצע יותר מצוואה אחת ויש לבדוק את כשרותם של אותם הצוואות בעת פטירתו. יש גם מצבים שהיורש ביצע יותר מצוואה אחת כדי לתת הוראות שונות לחלוקת רכושו שצבר במדינות שונות. במקרים אלה ככלל נדרשת חוות דעת משפטית לעניין דיני ירושה באותה המדינה כדי לברר את הסמכות העניינית והמקומית לדיון בחלוקת נכסים אלה וכיוב'צוואת אדם שנפטר

כמו כן, יש זוגות רבים המחליטים לבצע צוואה הדדית המסדיר את חלוקת הרכוש בין בני הזוג לאחר מותם. סוגייה זו מורכבת כי, עקרונית, כל אחד רשאי לערוך צוואה חדשה במשך השנים וייתכן ולא יכובד רצונו של בן או בת הזוג שנפטר ראשון והשאיר את כל נכסיו למשנהו עם הוראות לעניין חלוקה מאוחרת יותר לשאר יקיריו.

בשל המורכבות של הנושא ובשל העובדה כי אין לאדם שליטה על ביצוע הוראותיו ורצונו לאחר מותו – רצוי מאוד להתייעץ ולערוך צוואה בעודו בחיים. ניסוח של צוואה עלולה להיות נתון לפרשנות ועל כן החשיבות לערוך צוואה עם עורך דין המתמחה בתחום דיני ירושות וצוואות כדי להבטיח עריכת צוואה כשרה בצורתה עם ניסוח נהיר ומדויק המשקף את רצון היורש בעת עריכתו.

משרד עורכי דין קלרפלד מציע היקף שירותים רחב בתחום דיני ירושה ובין היתר:

 – צוואות
– צו ירושה וצו קיום צוואה
– ירושה עפ"י דין
– ירושה עפ"י צוואה
– מזונות מן העיזבון
– הנהלת העיזבון וחלוקתו

למידע נוסף אודות הדין האזרחיהדין המנהלידיני משפחה ודיני עבודה כנסו לאתר שלנו www.klarfeldlaw.com

 

למידע נוסף ו/או כדי לקבוע פגישת ייעוץ צור קשר