מידע שימושי לישראלים תושבי חוץ

איזה חובות כלפי המדינה יש לאזרחי ישראל המתגוררים בחו”ל באופן זמני או לצמיתות?

ישראלים המתגוררים במדינות זרות לא תמיד מודעים לחובות שלהם כלפי מדינת ישראל. גם כשהם שוהים בחו”ל מסתבר יש להם חובות למדינת ישראל כיוון שדינים רבים חלים על ישראלים בשל אזרחותם בלבד או בשל מעשיהם בטרם הגירה למדינה זרה.  כמו כן, יש מצבים בהם הדין הישראלי המהותי הוא זה שקובע בסוגיות שונות משפטיות לעניין המעמד האישי של האזרח הישראלי גם אם הוא שוהה בחו”ל.  מסיבות אלו רצוי לאזרח ישראלי המתגורר באופן קבוע בחו”ל להתייעץ עם עורך דין מומחה לדיני אישות בישראל בטרם יחליט באיזה טקס יבחר להינשא ו/או להתגרש – אם בבית המשפט האזרחי ואם בבית הדין הרבני – אם בארץ ואם בחו”ל.  רצוי להתייעץ תמיד בשאלות של סמכות עניינית ומקומית – היינו לאיזה בית משפט יש סמכות לדון ובאיזה נושאים הקשורים לנישואין וגירושין, כפי שהם קבועים בחוק הישראלי.

חובות האזרח לביטוח לאומי

שהייה בחו”ל לא בהכרח פותרת את האזרח מתשלום לביטוח לאומי לרבות ביטוח רפואי.- ובנסיבות מסוימות, תושב חוזר יחויב לא רק במעין כופר לרישום מחדש לביטוח לאומי וקופת חולים אלא גם בתשלומי חובות שנצברו לביטוח לאומי בתקופת השהייה בחו”ל.
במצב של תביעת תשלום למוסד לביטוח לאומי, מומלץ להתייעץ עם עורך דין המתמחה בתביעות ביטוח על מנת לוודא את זכויותיכם על פי חוק.

חובות האזרח לצה”ל

במשך כל שנות קיומה, מדינת ישראל נמצאת תחת איומים ממשיים משכניה ומאויביה ועל כן המדינה שמה דגש על ביטחון המדינה – ובפרט על צבא חזק ואיכותי. כל אזרח ישראלי חייב להתייצב ולהתגייס עם הגעתו לגיל התייצבות, למעט אלו הפטורים משרות על פי החוק. ישראלי המתגורר בחו”ל חייב להתגייס אלא אם הוא פתור מכך או אם הוא קיבל פתור או דחיית שירות. מי שנמצא בחו”ל ונהנה ממעמד חוקי באותה המדינה חייב לפנות לקונסוליה הישראלית באותה המדינה בעת הגעתו לגיל הגיוס כדי שיוכל לברר את מעמדו פן ייחשב לנפקד.

משרד עורכי דין קלרפלד מייעצים ומטפלים בסוגיות הקשורות ו/או הנובעות משהיית ישראלים בחו”ל.

 

למידע נוסף ו/או לקביעת פגישה צור קשר