הגירת משפחה לארה"ב – השאלות ששאלו לקוחותינו

עורכת הדין תמר קלרפלד המתמחה בנושאי הגירה לארה"ב משנת 2002 עונה לשאלות.

כל השאלות והתשובות בעמודים אלה מהוות מידע כללי ואינן מהוות ייעוץ משפטי.  הדפים אינם מעודכנים באופן שוטף ועל כן יתכן וחלו שינויים במשך הזמן.  אין להסתמך על המידע בדפים אלה מבלי לפנות קודם לכן לקבלת ייעוץ משפטי עדכני.  תמיד רצוי להתייעץ עם עורך דין המתמחה בנושא הגירה ובפרט במקרים בהם נקיטת צעד כלשהו עלול לסבך את תכניותיך לבקר או להגר למדינת ארה"ב.

 

ש: אני אזרח ארה"ב ונשואי לאזרחית ישראלית. האם אני יכול לנסוע עם אשתי להתגורר בארצות הברית?

ת: כדי שאשתך תוכל לעבור ולהתגורר עמך בארה"ב היא חייבת בויזה מתאימה לצורך העניין. עצם העובדה שהיא נשואה לאזרח ארה"ב אינו מקנה לה זכות מגורים במדינה אלא אם כן הוגשה בקשה לויזה מתאימה או ויזה הגירה בהליך של איחוד משפחות.

ש: אני אזרח ארה"ב המתגורר מחוץ למדינה. האם ילדיי שנולדו מחוץ לגבולות ארה"ב זכאים לאזרחות?

ת: ילדי אזרחי ארה"ב שנולדים וגרים בחו"ל יכולים בדרך כלל לקבל אזרחות באחת משלוש דרכים:  ע"י (1) רישום (בקונסולייה) של הלידה להורה אזרח ארה"ב אם האזרח התגורר בארה"ב לתקופה המזכה עפ"י דין, (2) ע"י הגשת בקשה לרשויות ההגירה עפ"י שהות המזכה בדין של סבא או סבתא אזרח ארה"ב, או (3) ע"י כניסה לארה"ב במעמד של תושב קבע בליווי ההורה אזרח ארה"ב.

לפרטים נוספים ראה אזרחות ו- התאזרחות או צור קשר

ש:  יש לי בן שנולד בארה"ב. האם הוא יכול לבקש אזרחות עבורי?

ת:  אזרח ארה"ב מעל גיל 21 יכול לבקש ויזה הגירה (גרינקארד) עבור הורה.

ש: לפני שנה בטיול בארה"ב נולד לי ילד. האם הילד זכאי לאזרחות ארה"ב?

ת: כן.  עפ"י חוקת ארה"ב כל מי שנולד בארה"ב מקבל אזרחות מתוקף הלידה על אדמת המדינה.

ש: לדוד שלי, אחיו של אבי, יש אזרחות ארה"ב. האם יש לאבי זכות לאזרחות בשל כך במסגרת איחוד משפחות והאם גם אני אוכל לזכות באזרחות בזכות הדוד?

ת: יש לדוד שלך זכות לבקש איחוד משפחות לאחיו (אביך), אולם יש מכסות.  רשימת ההמתנה לקבלת גרינקארד בקטגורייה של אח/ות אזרח/ית ארה"ב הינה כ-12 שנה כעת. אם קבלת הגרינקארד, לאבא שלך תהיה זכות לעבור להתגורר בארה"ב עם ילדיו הלא נשואים מתחת לגיל 21. כמו כן, כבעל גרינקארד, אבא יהיה זכאי להגיש בקשה לאיחוד משפחה עבור ילדיו הלא נשואים מעל לגיל 21 – אולם, שוב, ההמתנה ארוכה מאוד (כ-10 שנים ממועד ההגשה).

ש: אשתי אזרחית ארה"ב.  איך אני מקבל אזרחות ארה"ב?

ת: אזרחות ארה"ב מוענקת רק לילדי אזרחי ארה"ב בתנאים מסויימים וברוב המקרים לילדים הנולדים במדינת ארצות הברית.  אזרחות לבעל גרינקארד (תושב קבע) מוקנית בדרך של התאזרחות, לאחר שהות רצופה של תקופה ממושכת (בהתאם לדין לקטגורייה של מקבל הגרין קארד), הגשת בקשה, תשלום אגרות, מבחן באזרחות, ראיון וטקס השבעה.

מידע נוסף בעמוד ויזות משפחה

לפרטים ולשאלות נוספו צרו קשר