סירוב ויזה וסירוב כניסה – שאלות נפוצות

אתם שואלים – המומחים לנושאי הגירה לארה"ב עונים.

ש: קיבלתי סירוב לבקשתי לקבלת ויזה תייר לארה"ב.  אמרו לי בקונסוליה כי אני יכול לפנית עם בקשה חדשה בעוד כשישה חודשים אם יש שינוי במצב.  מה הסיכוי לקבל את הוויזה בעוד שישה חודשים?

ת: יש סיבות רבות לקבלת סירוב לויזה – הנפוצה ונדושה ביותר הינהו כי המבקש לא הצליח להראות קשר חזק למקום משובו הקבוע המחייב את חזרתו למושבו.  קיימת חזקה בחוקי הגירה ארה"ב כי הכוונה האמיתית של המבקש ויזה ארעית לארה"ב הנה הגירה. על המבקש רובץ הנטל לסתור את החזקה האמורה ע"י הבאת ראיות מהותיות ומשכנעות כי המבקש מחוייב לצאת ממדינת ארה"ב ולחזור למקום מגוריו הקבוע. היינו, הגשת בקשה חדשה בעוד ששה חודשים לא תואיל אם לא ניתן להרים את הנטל גם במועד זה. אם נתקלת בסירוב לבקשה לויזה, רצוי תמיד לפנות לעורך דין המתמחה בתחום הויזות בטרם פנייה מחודשת למחלקת אשרות בקונסול אמריקאי.

ש: אנחנו מתכננים טיול משפחתי לארה"ב לרגל בר מצווה של הבן שלי. אני ואשתי ושני ילדינו הקטינים קיבלנו ויזה מהקונסוליה – אולם בקשתה של הבת הבכורה, שהשתחררה לא מזמן משירות סדיר בצה"ל ועדיין לא החלה לימודים באוניברסיטה, סורבה. האם יש משהו שניתן לעשות על מנת לשנות את הגזרה וכדי שבתנו תוכל לנסוע עמנו לארצות הברית?

ת: יש חזקה בחוקי הגירה ארה"ב שכל אדם המבקש ויזה ארעית מתכוון להישאר בארה"ב ולא לחזור למקום מושבו הקבוע. כדי לסתור את החזקה האמורה על המבקש להוכיח קשר איתן למדינה בה הוא יושב קבע והמחייב את שובו למקום מגוריו הקבוע בהתאם לכתוב בבקשה למתן ויזה. כאמור, הנטל להוכיח רובץ על כתפי המבקש.  על כן אם המבקש הנו צעיר, השתחרר לא מכבר מהצבא, אינו מועסק זמן מה בתפקיד מקצועי ובשכר משמעותי וכיוב' – היינו, אינו מראה שורשים חזקים המחייבים את שובו למקום מושבו לאחר טיול קצר לארה"ב – שלא יתפלא אם בקשתו לקבלת ויזה תתקבל בסירוב. יתכן וניתן להתגבר על הקושי באם יפנה לקבלת יעוץ מעורך דין המתמחה בנושא הגירה, בטרם הגשת בקשה לוויזה.

למידע נוסף ראה visa denials או צור קשר

ש: אני נמצא בארה"ב וביקשת להאריך את אשרת הכניסה שלי (I-94).  לא קיבלתי עדיין החלטה לבקשה שלי, האם מותר להישאר בארה"ב עד לקבלת ההחלטה ומה קורה אם הבקשה תסורב?

ת: אם לא קיבלת החלטה לפני המועד לפקיעת אשרת השהייה שלך (כנקוב בטופס I-94 המהודק לדרכונך) רצוי מאוד שתצא את גבולות ארה"ב בטרם פקיעת תוקף האשרה. אם אתה נשאר מעבר למועד זה ובהמשך מקבל החלטה המאשרת את המשך שהייתך בארה"ב (אם תוקף חדש) אזיי כל התקופה עד למועד הפקיעה החדש תוכשר – אולם, אם קיבלת סירוב לבקשה ושהיית אפילו יום אחד מעבר למועד שנקבע בטופס I-94 שלך אזיי הויזה שבדרכונך מבוטלת בשל שהיית יתר (Overstay). אם לא דאגת לוויזה חדשה לפני כניסתך המתוכננת הבאה שלך, רוב הסיכויים שמשטרת גבולות בארה"ב תעלה עליך ולא תותר כניסתך למדינה. במלים אחרות – יסובבו אותך ותצטרך לעל עקבותיך ולטוס חזרה הביתה.

ש: לפני שבוע טסתי לניו-יורק אולם מנעו את כניסתי לארצות הברית אעפ"י שהוויזה מראה תוקף של עוד חמש שנים. משטרת הגבולות בארה"ב טענה כי בביקור אחר בארה"ב חרגתי מתוקף אשרת השהייה שלי (Overystay) ולא יצאתי את גבולות המדינה במועד. אולם, אני כבר ביקרתי בארה"ב מספר פעמים מאז החריגה הנטענת. איך יכול להיות שפתאום נזכרו בחריגה האמורה?

ת: "סובבו אותי" ו- "לא נתנו לי להיכנס" הנן טענות ששומעים רבות בקרב אנשים שחרגו מאשרת שהייה בעבר. במקרה הזה, ייתכן שרישומים של כניסות ויציאות קודמות לארה"ב טרם הועלו למערכת הביקורת של רשויות ההגירה לפני כניסותיך האחרות לארה"ב (מאז מועד החריגה/overstay הנטענת). בכל מקרה, אם חרגת בביקור כלשהו בארה"ב אזיי הוויזה שבדרכונך אינה עוד בתוקף ועליך לבקש ויזה חדשה לפני שתותר כניסתך מחדש לארה"ב. אם חרגת לתקופה העולה על ששה חודשים ועד שנה ממועד פקיעת אשרת השהייה, כפי שרשום בטופס I-94, אתה מנוע כניסה למדינת ארצות הברית לתקופה של שלוש שנים (כלומר, בקשה לויזה חדשה תסורב למשך שלוש שנים לפחות). ואם חרגת לתקופה העולה על שנה ממועד פקיעת האשרה, אתה מנוע כניסה למדינת ארצות הברית לתקופה של עשר שנים.

ש: בנמל תעופה בגבול ארה"ב הופניתי ע"י משטרת הגבולות לביקורת נוספת.  במשטרת הגירה טענו כי בביקור קודם חרגתי מאשרת השהייה שלי.  אולם, באותו הביקור ביקשתי וקיבלתי החלטה המאריכה את אשרת השהייה שלי במדינה.  מה עליי לעשות?

ת: עליך רובץ נטל ההוכחה שיצאת גבולות המדינה בהתאם לאשרת השהייה שלך.  אם הגשת בקשה להארכה וקיבלת תשובה חיובית מן הראוי שתצטייד עמה בכל הכניסות הבאות שלך לארה"ב – או להביא את מספר הבקשה ולקוות שמאגר הבקשות מעודכן או פעיל במועד בקשתך להיכנס שוב לארה"ב. כמו כן, אם יש שאלה לעניין מועד יציאתך מארה"ב בביקור קודם אזיי הוכחה כמו אשרות כניסה למדינות אחרות בזמן החריגה הנטענת עשויים לסייע בשכנוע כי אכן יצאת את גבולות המדינה במועד (לעיתים החותמות מופיעות בדרכונים ישנים אולם, יש לזכור כי עליך רובץ נטל ההוכחה). לזכות תמיד לבקש עותק מכל חקירה שעברת – כמעט ודאי שתידרש לתוכן החקירה אי שם בעתיד ורצוי מאוד לדעת מה בדיוק רשום במשטרת הגבולות במדינה.

ש: חרגתי מאשרת השהייה שלי באחד הביקורים הקודמים בארה"ב אולם הויזה שלי מראה תוקף של עוד שמונה שנים. מה צפוי לי בנסיעתי הקרובה לארה"ב – האם תותר כניסתי על סמך הויזה בדרכון?

ת:  אם חרגת מאשרת השהייה שלך ולו ביום אחד – הוויזה מבוטלת. ייתכן ורישום החריגה לא יתגלה במשטרת הגבולות בביקור כלשהו בארה"ב אולם במוקדם או במאוחר יש סיכוי זה הדבר יתגלה ואתה תצטרך לתת דין וחשבון בחקירה מול משטרת הגבולות לפני שתסורב כניסה למדינה ותוחזר לישראל. רצוי לחסוך את הבושה, עוגמת הנפש והעלות הכספית המיותרת – ואף הסיכון שלא תותר כניסתך כלל בעתיד. הדרך הנכונה לפעול היא להסביר את המצב ולבקש ויזה חדשה מהקונסוליה במקום מושבך. אם אין מניע חוקי לכניסתך ואם תצליח להסביר את החריגה ולהרים את הנטל בעניין הקשר למקום מושבך והאופי הזמני של הביקור, ייתכן וינפיקו לך ויזה חדשה במקום הוויזה בדרכון שאינה כבר בתוקף.

ש: קיבלתי סירוב כניסה בביקור האחרון שלי לארה"ב.  משטרת הגבולות הסבירו לי כי שאני מנוע כניסה, ביטל לי את הוויזה בדרכון ואמר לי כי אם ארצה להיכנס לארה"ב בעתיד אני אזדקק לוויזה חדשה וכן Waiver of Ineligibility.  איך אני אוכל לקבל ויזה חדשה לארה"ב?

ב: תצטרך להגיש בקשה חדשה לוויזה בקונסולייה במקום מגוריך. עליך להסביר את השתלשלות העניינים וכן, במידה הרלוונטית, יש להגיש בקשה ל- Waiver באותה ההזדמנות. ההליך לקבלת Waiver יכול להימשך זמן ארוך (לא תמיד) כך שאם אתה יודע שאתה זקוק ל- Waiver או אם אתה מודע למצב העלול לטרפד את בקשתך לקבלת ויזה רצוי מאוד להתחיל את ההליך זמן רב לפני הנסיעה המתוכננת וכן רצוי מאוד להתייעץ ולהיעזר בידי עורך דין המתמחה בויזות לארצות הברית.

ראה גם Waivers of Ineligibility (סירוב כניסה) ו- Visa Denials (סירוב ויזות)

למידע נוסף בנושא Waivers צור קשר

ש: אני הגשתי בקשה לקבלת ויזה ולא רשמתי כי היה לי בעבר שהיית יתר (overstay). הקונסול אישר לי את הוויזה אולם במשטרת גבולות ארה"ב לא נתנו לי להיכנס לארה"ב, חקרו אותי וסיבבו אותי. אם היה ידוע לרשויות על שהיית היתר, מדוע לא סרבו לי את הוויזה בתל-אביב? 

ת: ראשית, אסור לשקר בבקשה למתן ויזה או בקשה לכניסה לארה"ב. אם השקר מתגלה ייתכן מאוד וכלל לא תותר כניסתך לארה"ב בעתיד ללא ויתור/מחילה (waiver) מראש. כל בקשות DS-160 לוויזה ארה"ב מועלות למאגר וחשופות בפני משטרת הגבולות בארה"ב (כלל מאגרי הגירה ארה"ב לא חשופות לקונסוליות – אחרת גם לא היית זוכה לקבלת הוויזה מלכתחילה). מי שמנסה לקבל ויזה במרמה עתיד למצוא את עצמו מנוע כניסה לארה"ב לצמיתות. אם אתה חושב שקיימת מניעה לכניסתך לארה"ב תמיד רצוי להתייעץ עם עורך דין המתמחה בהגירה לפני הגשת הבקשה.

ש:  קיבלתי סירוב לבקשה לוויזה מכיוון שהקונסול לא ראה סימנים חזקים לכוונתי לא לעזוב את הארץ.  לא הבאתי תלושי שכר כיוון שאני לא עובדת הבית רשום על בעלי ואין שום דבר הרשום על שמי. אחרי חצי שנה הוצאתי דרכון גרמני.  אני מתכננת טיול לארה”ב הוצאתי כבר אישור ESTA באחת השאלות שאלו אותי אם בעבר קיבלתי סירוב ואני חשבתי שזה קשור לדרכון הגרמני ורשמתי שלא.  את האישור הפורמלי של ESTA  קיבלתי  . אבל אני מפחדת להגיע לשם ולא לקבל אישור כניסה מכיוון שטעיתי בשאלה הזו וגם הבנתי שברגע שקיבלתי סירוב בישראל אני חייבת להוציא ויזה למרות הדרכון האירופאי שלי ולמרות שיש לי אישור של  ESTAאת יכולה לעזור לי בזה ? 

ת:  אם טעית ונכנסת לארה"ב עם ה-ESTA שקיבלת אז סביר להניח כי לא יכניסו אותך לארה"ב (יסובבו אותך בגבול לאחר חקירה מתישה בעניין כוונתך לקבל אישור כניסה לארה"ב בזכות שקר או מרמה).  אם כן, סביר להניח כי לא תהיי זכאית לקבל ויזה לארה"ב עתיד – ללא waiver.

כל השאלות והתשובות בעמודים אלה מהוות מידע כללית ואינן מהוות ייעוץ משפטי. הדפים אינם מעודכנים באופן שוטף ועל כן יתכן וחלו שינויים במשך הזמן. אין להסתמך על המידע בדפים אלה מבלי לפנות קודם לכן לקבלת ייעוץ משפטי עדכני. תמיד רצוי להתייעץ עם עורך דין המתמחה בנושא הגירה ובפרט במקרים בהם נקיטת צעד כלשהו עלול לסבך את תכניותיך לבקר או להגר למדינת ארה"ב.

 

(ראה גם שאלות נפוצות באנגלית)
למידע נוסף או כדי לקבוע פגישה צור קשר