עבר פלילי ובקשות לויזה לארה"ב

אם אתם מתכוונים להגיש בקשה לקבלת ויזה ויש לכם עבר פלילי – אתם תתקשו להוציא ויזה. על כן, חישבו לפני שאתם זורקים את האבן, דוקרים שכן, מכים חבר, מוכרים סמים או שוכחים לשלם מיסים.

ברגע שאדם נעצר ו/או התחילה חקירה משטרתית נגדו, יבדקו בקשות לויזה שלו לארה"ב (או לכל מדינה אחרת) ביתר קפדנות ולרוב הוא יקבל סירוב.

כאשר מגישים בקשה לויזה אמריקאית, חובה להגיד את האמת במילוי השאלון, לרבות ברשימת השאלות הארוכה שבסוף השאלון הנוגעת בסוגיות של עבר פלילי, חברויות או תרומה לארגונים טרוריסטים או נקיטת פעולה כנגד חופש הדת של אדם אחר. השאלות אינן מבחינות בין פשע שבוצע לפני שני עשורים לבין פשע שבוצע אתמול וכן אינן מבחינות בין פשע והרשאה שעליה ניתנה חנינה מאוחר יותר או שנמחקה – אולם החלטת הקונסול עשויה להבחין בין הסוגיות השונות. חקירות שנסגרו מבלי שיבשילו לכתבי אישום אינן מעידות שהפשעים לא בוצעו, אלא אם כן הסיבה לסגירתן היא על חפות מפשע. תיק שנסגר מחוסר עניין לציבור או מחוסר ראיות אינו מעיד שאלמנטים של הפשע לא בוצעו אלא שהתיק נסגר לצורכי תועלתיות.

השורה התחתונה היא שחובה על כל אדם להצהיר את האמת ולשאת בהשלכות התנהגויות העבר שלו (גם אם זה היה מקרה טיפשי או מוצדק), אף אם זה עלול להוביל לסירוב הבקשה ותיוג כבלתי כשיר לקבלת ויזה ו/או מנוע כניסה לארה"ב.

חלק מהעבירות בסופו של עניין מהוות מכשול לקבלת הויזה, אולם הרבה מאוד עבירות יובילו לסירוב לצמיתות (למשל במקרים של עבירה עם קלון) או לסירוב זמני עד לקבלת מחילה (באנגלית WAIVER – ויתור של המדינה על העבירה) מהרשות לביטחון פנים ארה"ב. אם המבקש מנוע כניסה, הקונסול אינו יכול להנפיק לו ויזה אלא אם כן ראשית מאושרת מחילה על המניעה. הקונוסל יידע את המבקש אם בנסיבות העניין יוכל להגיש בקשה למחילה. לעיתים המחילה תאושר אם הקונוסל ישתכנע באמיתות הבקשה ויסכים להמליץ בשם המבקש על מחילה לרשות לביטחון הפנים בארה"ב.

אף כי לרוב המלצות הקונסול יובילו לאישור הבקשה למחילה, אולם לא כך תמיד. זמן ההמתנה להחלטה עשוי לנוע בין חצי שנה לשנה ולפעמים אפילו יותר.

על מנת להגיש בקשה לויזה ו/או מחילה, יתכן שתיאלץ להביא עמך תעודת יושר מהמשטרה או רישומי בית משפט. האפשרות שה"גרסה שלך" תקבל זכות קדימה על פני תעודת יושר או רישומי בית משפט היא בלתי סבירה. אולם, הזמן שעבר מאז הפשע, מחיקה או חנינה, עשויים להוות נסיבות מקלות להחלטה הסופית ובנוסף משמשים כהוכחה לשיקום.

מכיוון שבסמכותה של כל מדינה ריבונית להחליט מי רשאי להיכנס לגבולותיה, סביר להניח שאנשים שביצעו פשעים מסויימים ומציגים התנהגות בעייתית, יהוו איום פוטנציאלי לרווחה ולסדר במדינה ובסופו של דבר יקבלו סירוב לקבלת ויזה וכניסה למדינה.

לפרטים נוספים ולקביעת פגישה עם עו"ד העוסקת בויזות לארה"ב ובקשות למחילה מרשויות ארה"ב – צרו איתנו קשר!